Pembs Agricultural Society Logo

Wednesday 14th August

 

Wednesday 14th August 2019

AROUND THE SHOWGROUND SPECIALITY SECTIONS, COMPETITIONS & DISPLAYS

Time Competition / Display Area

10.15am Poultry Exhibition & Show (Judging at 10.15am) Brithdir Hall (Zone B)

12 noon Crops Competition (Judging from 10.00am) Zone B

1:30pm Craft, Horticulture, Photography & Parkhouse Exhibition Centre Cookery Show (Judging from 10.00am) (Zone A)

All Day Pembrokeshire Little Farmers Petting Area Zone B (Next to the Brithdir Hall)

All Day Pembrokeshire Little Farmers' Activity Centre Zone A

All Day BASC Shooting Lines Above Zone B

All Day Vintage Tractor & Machinery Display Vintage Area (Zone B)

All Day Pembrokeshire County Show Dog Agility Competitions Zone B

All Day The Land Train Zones A, B, C, & D

 

FAMILY FREE PLAY ZONE (Zone A)

All Day

  • Panic Circus
  • Purple Roots Creative Play
  • Carl John Entertainment featuring Punch & Judy & Magic Show
  • Highland Valley Gold & Gem Panning
  • Bouncy Castle
  • Face Paint

 

COUNTRYSIDE PARK (Zone C/D)

All Day

  • Atheston Firewood & Forestry Services Pembrokeshire- Working Demonstrations
  • BASC Gundog Display & Air Rifle Range
  • Countryside Craft Demonstrations
  • Dry Stone Walling Demonstrations
  • FWAG- Farming & Wildlife Advisory Group Cymru
  • Information Trade Stands
  • Pembrokeshire Coast National Park Authority Discovery Group
  • Tir Coed
  • West Wales Falconry Display

 

CENTRAL GREEN (Zone A)

All Day

  • Irish Sheaf Tossing Competitions & Demonstrations

 

FAIRGROUND (Zone C)

All Day

  • Fairground Attractions

 

MUSIC STAGE (Zone B)

  • All Day - Live Broadcasting, competitions and live music
  • From 5.30pm - Live Music from Local Bands

G.D HARRIES & SON LTD GRAND ARENA

Time Judging

8:00am Sport Horse - Ring 1

8:00am Ridden Cobs followed by Ladies Hunter then Ridden Hunter - Ring 3

8:45am Veterans (SSADL First Round Qualifiers 2019)- Ring 1

9.00am Sport Horse In Hand - Ring 2

11.30pm Side Saddle Concours d'Elegance and Equitation - Ring 2

12.15pm Hunters In-Hand followed by Supreme Hunter Championship - Ring 2

2:00pm Side Saddle Costume Councours d'Elegance - Ring 3

2:45pm THE IMPS Motorcycle Display Team

3:30pm Grand Parade of Cattle

4.00pm Grand Parade of Horses

4.45pm THE IMPS Motorcycle Display Team

5:15pm Parade of Foxhounds

5:45pm Inter Hunt Relay Heats Followed by the Final

 

CAPESTONE SHOW JUMPING ARENA

Time Judging

9:00am 1.25m Open

11:00am Speedi-Beet HOYS Grade 'C' Championship 2019

1:00pm Col. J H V Higgon Memorial Competition

3:00pm National 1.30m Open

5.00pm National 1.15m Members' Cup - Championship Qualifier CAPESTONE HORSE ARENA Time Judging

8.00am Pony Breeding

9:00am Show Hunter Pony Breeding

10.00am Part Bred Arab or Anglo Arab

11.30pm Open Show Hunter Ponies

2:00pm Children's Riding Ponies

 

J E LAWRENCE LIVESTOCK ARENA

Time Judging

Dairy Cattle Judging

09.30am Ayrshire, Holstein, Jersey, Dairy Shorthorn, Brown Swiss

12.00pm Dairy Interbreed Championship Followed by Team of Five Dairy Championship Beef Interbreed Championship Followed by Team of Five Beef Championship 11

 

 

 

*Timetable subject to change due to circumstances outside of the Society's control..

Start a conversation about us...

Pembrokeshire Agricultural Society Student Bursary Award

Pembrokeshire Agricultural Society Student Bursary Award

Would you like some extra financial support to assist your chosen college and career path?

Read More
Tradestand Applications now open!

Tradestand Applications now open!

Please click here to get our 2019 County Show Trade Stand Application Form

Read More
Become a member

Become a member

Join the Pembrokeshire Agricultural Society and enjoy great savings and the benefits of membership at the annual Coun...

Read More

SPONSORSHIP

SponsorLogoSponsorLogoSponsorLogoSponsorLogoSponsorLogoSponsorLogoSponsorLogoSponsorLogoSponsorLogoSponsorLogoSponsorLogo